گزارش خبری نشست آمایش آب محور

اولین جلسه از سلسله نشست­های تخصصی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، که به موضوع آمایش آب محور اختصاص یافت، روز یکشنبه، 29 مهرماه 1397 با حضور تعداد زیادی از مسئولان، متخصصان، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان و علاقه­‌مندان به این حوزه در محل سالن اجتماعات موسسه و در دو بخش سخنرانی و پنل تخصصی برگزار گردید. در آغاز جلسه دکتر مرتضی افتخاری، ریاست موسسه، ضمن خوش­آمد گویی به حاضرین، به معرفی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو پرداخته و ایجاد گفتمان در خصوص مباحث جدید در بخش آب را از اهداف این موسسه دانستند. به گفته ایشان، آمایش آب محور یکی از مهم‌ترین این مباحث می­‌باشد که به عنوان موضوع اولین جلسه از سلسله نشست­‌های یاد شده، انتخاب شده است.

در ادامه دکتر صدیقه ترابی، مدیرکل دفتر برنامه­‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو به عنوان سخنران، مطالبی را حول محور آمایش آب محور ارائه دادند. ایشان به طرح مطالعات انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران، به عنوان مثالی در این زمینه اشاره داشتند و افزودند: به منظور پاسخ به سوالات مطروحه و انجام برنامه­‌ریزی­‌های کلان در حوزه آب شرب و صنعت، نگاه آمایشی، جزو موارد کلیدی و مورد توجه در این طرح محسوب می­‌شود. ایشان همچنین تعریف مفهوم آب قابل برنامه­‌ریزی را گام مهمی در راستای شکل­‌گیری و تحقق آمایش آب محور دانستند.

در ادامه آقای دکتر تمیزی متخصص برنامه­‌ریزی در حوزه آب و خانم دکتر پورابراهیم استاد دانشگاه، در تکمیل سخنان دکتر ترابی به ارائه تجربیات خود در حوزه آمایش آب محور پرداختند. مباحث کلیدی در خصوص توسعه پایدار، محیط­‌زیست و توان اکولوژیکی سرزمین و مفاهیم آمایش جزو موارد اشاره شده توسط ایشان بودند.

بخش دوم جلسه، به پنل تخصصی اختصاص یافته بود که اعضای حاضر در پنل ضمن ارائه نظرات و دانسته­‌های خود در زمینه آمایش آب محور به سوالات مطرح شده توسط شرکت‌کنندگان در جلسه پاسخ دادند. در این بخش نیز دکتر ترابی ضمن پاسخ به برخی پرسش­‌ها و ابهامات در خصوص ملاحظات محیط­‌زیستی و آمایشی در طرح­‌های وزارت نیرو خواستار ایفای نقش کلیه دستگاه­‌ها و همه اعضای جامعه در راستای حفظ و پایداری سرزمین شدند.

در این جلسه دکتر هومن لیاقتی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ضمن انتقاد از عدم توجه به توان اکولوژیکی کشور در برنامه­‌ریزی­‌ها، اقدام موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو را در برگزاری این نشست قابل تحسین دانستند. ایشان تشکیل بازار آب و برقراری نظام ارزش­گذاری برای این ماده حیات­بخش را جزو ضروریات کشور ارزیابی کردند.

در ادامه دکتر مجيد مخدوم، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و رئیس هیئت مدیره انجمن ارزیابی محیط‌‌زیست ایران، ضمن تعریف و بیان مولفه­‌های توسعه پایدار و آمایش سرزمین، مفهوم آمایش آب محور را در ارتباط تنگاتنگ با شش پارامتر اقلیم، رستنی، جانور، پستی و بلندی، سنگ و خاک دانستند. به گفته دکتر مخدوم، در ایران آمایش سرزمین فقط بر اساس تقاضا بوده است در حالی که اصل آمایش بر عرضه و تقاضاست. ایشان همچنین توجه به توان زیستی، نیروی انسانی، منابع مالی و ساختار زیر بنایی و فناوری را به‌عنوان چهار مولفه اصلی در دستیابی به توسعه پایدار در کشور ضروری ارزیابی کردند.

دکتر حمیدرضا جانباز، مشاور معاون وزیر در امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی عضو دیگر حاضر در پنل تخصصی این نشست بودند که ضمن ارائه تعاریف مختلف آمایش سرزمین به پیشینه تاریخی این موضوع اشاره کردند. ایشان ضمن بیان معضلات و مشکلات مبحث آمایش مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی لزوم کاهش تصدی دولت در بخش آب و افزایش نقش مردم در تصمیم‌گیری در این حوزه را ضروری دانستند.

دکتر فرزام پوراصغر، رییس گروه محیط‌زیست سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این جلسه، ضمن ارائه اقدامات انجام شده در حوزه برنامه­‌ریزی در زمینه آمایش، وجود تعارضات مختلف در بخش­های سیاست­گذاری و نظارتی نظام برنامه­‌ریزی کشور را یکی از معضلات بزرگ دانستند. وی همچنین از عدم وجود درک مشترک در مباحث مربوط به آمایش سرزمین و توسعه پایدار انتقاد کردند و برگزاری چنین نشست­هایی را در راه رسیدن به این نقطه اشتراک، مفید و ضروری ارزیابی کردند. دکتر پوراصغر با بیان این نکته که بر اساس ماده 26 قانون، دولت مکلف است با همکاری کلیه دستگاه­‌های زیرمجموعه، آمایش ملی و استانی را نهایی نماید، اعتقاد داشتند آمایش آب محور باید در تعامل با آمایش ملی باشد.

در این جلسه از سوی شرکت‌کنندگان در جلسه پرسش­‌هایی با موضوعات مرتبط با نشست مطرح گردید که هر کدام از اعضای پنل در طی جلسه به این سوالات پاسخ دادند. در پایان جلسه و پس از جمع­‌بندی مطالب مطرح شده، با حضور آقایان دکتر رضا روزبهانی، دکتر سعید مرید و دکتر محمدرضا شهبازبگیان از حضور اعضای پنل تخصصی، تقدیر و لوح سپاس و تندیس یادبود اهدا گردید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *